>

Na czym PolegaTerapia Paluch

Tradycyjna Koncepcja Paluch to Koncepcja Długoterminowej Biomechanicznej Terapii czyli K.D.B.T.. 
Polega ona na odpowiednim zastosowaniu terapii manualnej w rehabilitacja zespołów bólowych kręgosłupa .
Kompleksowa Terapia Dr Paluch to Tradycyjna Terapia w połączeniu z nowoczesną medycyną fizykalną .  

W naszej koncepcji, pełny cykl biomechanicznego leczenia zespołów bólowych kręgosłupa, to kilka turnusów w różnych odstępach czasu
Celem terapii jest odpowiednie ustawienie kręgosłupa, wyprowadzenie pacjenta z bólu i wypracowanie  profilaktyki na przyszłość.

Skuteczność terapii zależy od stanu wyjściowego pacjenta, od czasu trwania terapii i od ilości wykonanych zabiegów. 
Pierwszy turnus to 6 - 10 dni. Zawiera około 20-30 zabiegów. W niektórych przypadkach, aby wyprowadzi pacjenta z choroby, potrzeba więcej zabiegów w różnej kombinacji.


Terapia klasyczna

Nowatorska koncepcja kompleksowego podejścia do rehabilitacji, wypracowana przez wiele lat praktyki, wzbogacona o zabiegi fizykalne

dowiedz się więcej

Terapia kompleksowa

Jedna z najbezpieczniejszych form i koncepcji leczenia zarówno kręgosłupa, jak i innych zespołów bólowych.

dowiedz się więcej


Kompleksowa Terapia dr Paluch wpływa na wiele uszkodzonych struktur i tkanek.
W terapii działamy nie tylko na ustawienie dysków ale też na więzadła, torebki stawowe, mięśnie i nerwy.

Zastosowanie wielu czynników fizykalnych, stanowi doskonałe rozwinięcie i uzupełnienie Klasycznej Terapii Paluch.
Każdy z zabiegów fizykalnych ma ściśle określone zadanie i wpływa na konkretną fazę w procesie regeneracji.

Skuteczność terapii, zawdzięczamy wielopokoleniowej tradycji i doświadczeniu w leczeniu manualnym zespołów bólowych kręgosłupa.
Koncepcja Kompleksowej Terapia stanowi naturalny rozwój "metody" i pozwala wykorzystać pełne spektrum nowoczesnej medycyny fizykalnej.

Poziomy oddziaływania terapii 1. Globalny

  Na pierwszym globalnym poziomie, za pomocą terapii manualnej, oddziałujemy na duże elementy - kości i stawy. 

  W potocznym znaczeniu ustawiamy kręgosłup.

 2. Uszkodzone tkanki

  Drugi poziom to poziom tkanek, które uległy uszkodzeniu. Są to torebki stawowe, więzadła, struktury dysków, mięśnie oraz nerwy. 

  Tu wprowadziliśmy odpowiednie zabiegi z nowoczesnej medycyny fizykalnej. Celem tych zabiegów jest ukierunkowane oddziaływanie na procesy przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz fizjologiczne gojenie się uszkodzeń. W tym celu stosujemy terapię falą radiową Tecar, terapię falą uderzeniową i stymulację laserem wysokoenergetycznym dużej mocy.

 3. Komórkowy

  Ścisły związek z naprawą tkanek ma ich najgłębszy poziom, czyli pojedyncze komórki. 

  W naszej koncepcji zadbaliśmy również o ten poziom leczenia tkanek. W procesie regeneracji uszkodzeń, działamy na mechanizmy komórkowe za pomocą lasera wysokoenergetycznego oraz prądu wysokiej częstotliwości HiTop. Dobre efekty w tym zakresie, uzyskujemy przez zastosowanie globalnej witalizacji, stymulacji w formie simulfam ”x” oraz simulfam ”i”

  Zabiegi w komorze tlenowej, nasycają głębokie tkanki tlenem, wpływając na proces regeneracji uszkodzeń. Dzięki tym zabiegom normujemy wiele procesów fizjologicznych w organizmie i regulujemy transport komórkowy.

  Podsumowując:

  Koncepcja Kompleksowej Terapii, poprawia nie tylko ustawienia poszczególnych elementów kręgosłupa ale wpływa też na regenerację i odżywianie komórek.
  Terapia ta, znacząco zwiększa możliwości regeneracji uszkodzonych struktur, przyspiesza proces samoleczenia a w rezultacie dochodzi do szybkiego wycofanie się bólu. Osiągamy to poprzez poprawę warunków biomechanicznych i anatomicznych kręgosłupa, zabezpieczając fizjologiczne procesy samoleczenia.

narzędzia którymi się posługujemy

Podstawowym narzędziem pracy są ręce i wieloletnie doświadczenie. W klasycznej koncepcji dr Paluch stosujemy leczenie manualne, natomiast w Kompleksowej Terapii dr Paluch uzupełniliśmy leczenie manualne  o zabiegi z bardzo nowoczesnej medycyny fizykalnej. Współpracując z Pracownią Fizjoterapii Butrago w Rudzie Śląskiej mamy do dyspozycji:  

Fala Radiowa Tecar -

Urządzenie do terapii TECAR, połączone z transdermalną dostawą leku i skolimowaną falą mechaniczną daje nam efekt terapełtyczny. Tecar SIN jest synergicznym połączeniem trzech klinicznie uznanych za skuteczne metod leczenia.

 •             Pierwsza metoda to terapii tecar jako system przekazywania energii z wykorzystaniem głębokiej lub powierzchownej częstotliwości radiowej przy mocy 480 kHz.
 •             Druga metoda to transdermalna dostawa leku w której specjalny przebieg modulacyjny w połączeniu z energią wspomnianą wyżej umożliwia regulację głębokości penetracji i dostarczanie substancji aktywnych.
 •             Trzecia metoda to mechaniczna fala ciśnieniowa wytworzona przy użyciu przetwornika piezoelektrycznego z wysoką mocą szczytową.

            Zupełną nowością i rewolucją w podejściu do medycyny fizykalnej jest połączenie i doskonałe zsynchronizowanie tych trzech form terapii. Tworząc ich synergiczne współdziałanie zwielokrotniamy uzyskany efekty terapeutyczne. Gdyby porównać ten zabieg do sytuacji w której chcemy posłuchać muzyki i wiercimy dziurę w ścianie aby przeciągnąć kabel z głośniczkiem - to jest właśnie stara fizykoterapia a w nowym wymiarze technologii - muzyka ta jest słyszalna wszędzie, wpuszczamy ją przez ściane bezprzewodowo.

            W leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa i innych stawów, zabieg ten umożliwia transfer leku do głęboko położonych uszkodzonych tkanek. W połączeniu z terapią manualną, która ustawia i odblokowuje stawy, zabieg ten w sposób celowany wzmacnia proces samoleczenia uszkodzonych struktur.

Terapia energotonowa HiTop -

Jest to leczenie organizmu za pomocą  prądów o wysokiej częstotliwości. W gabinetach fizjoterapii, prawie nie spotykamy prądów o częstotliwości 30 tys Hz. HiTop to supernowoczesny, czterokanałowy aparat do terapii energotonowej (high tone power therapy). Działa bezpośrednio na przyczyny powstawania bólu. Jego  oddziałanie na poziomie strukturalnym komórek pozwala nam uruchomić podstawowe mechanizmy regeneracji uszkodzonych tkanek. Dodatkowo można przeprowadzić zabieg ogólnej witalizacji organizmu, która poptzez godzinną ekspozycję na prąd o częstotliwości powyżej 20 000 Hz daje rewelacyjne efekty poprawy mmechanizmów transportowych na poziomie wszystkich komórek. Zabieg ten jest rzadko spotykanej w ogólnodostępnej fizykoterapii.

            Terapię energotonową stosujemy w niektórych chorobach neurologiicznych i w ortopedii. Można z powodzeniem zalecać ten zabieg w ginekologii i urologii. Naturalnie stosujemy go w leczenie bólu. Doskonale nadaje sie do leczenie stresu o różnym podłożu, oraz w zabiegach ogólnej witalizacja sił życiowych organizmu. Bardzo dobre efekty  przynosi w odnowie biologicznej, fitnesie i medycynie sportowej. W kompleksowym leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa jest idealnym uzupełnieniem całej terapii. Gdyby porównać człowieka do baterii to poprzez ten zabieg jesteśmy w stanie naładować każdy organizm pozytywną energią.


LASER WYSOKOENERGETYCZNY -

To krok milowy w laseroterapii. Posiadamy system laserowy wykorzystujący pionierską w skali światowej technologię, umożliwiającą jednoczesną emisję pięciu długości fali (650, 785, 808, 975, 1064nm) z jednego światłowodu o ultrawysokiej jasności i uzyskanie sumarycznej mocy ciągłej na poziomie 34W. Dzięki pomiarowi temperatury na tkance podczas zabiegu i automatycznemu dostosowaniu do niej modulacji szerokości impulsu terapia jest niezwykle skuteczna i bardzo bezpieczna dla pacjenta. Wyjątkowo duża liczba jednocześnie działających długości światła, umożliwia oddziaływanie na różne rodzaje tkanek. W odróżnieniu do laserów popularnie stosowanych w gabinetach fizjoterapii, Laser 5Chronic Sport 34W (Winform Medical Engineering ) dociera do uszkodzonych tkanek na różnych głębokościach. Ponadto w trakcie zabiegu uzyskiwany jest efekt interferencji poszczególnych częstotliwości w tkance, co zwielokrotnia efekt terapeutyczny  i umożliwia uzyskanie błyskawicznego efektu przeciwbólowego.

Gdybyśmy analogicznie chcieli porównać laser wysokoenergetyczny do pojedynczego lasera stoosowanego w fizykoterapii to śmiało można powiedzieć, że nasz laser to latarnia morska a pojedynczy laser z jedną długością fali to latarka, którą świecimy w morze w pochmurną noc.

W kompleksowej terapii dr Paluch, laserem wysokoenergetycznym wspomagamy przedewszystkim leczenie przeciwzapalne i przeciwbólowe uszkodzonych struktur okołokręgosłupowych. Poprzez głębokie wnikanie fal o różnej długości mamy możliwość oddziaływania na pełne spektrum tkanek  sposób ukierunkowany i w pełni kontrolowalny. Dzięki nowej technologii laserowej możliwe jest wspomaganie fizjologicznych procesów samoleczeni, a dzięki kontroli temperatury tkanek można. Ustawiamy kręgosłup i przyspieszamy efekty regeneracyjne uszkodzonych tkanek, uzyskując szybkie działanie  przeciwbólowe. 

FALA UDERZENIOWA -

Aparat do terapii falą uderzeniową HC Clinic SWT wykorzystujący innowacyjną technologię „Large focus”. Jest to kontrolowana emisja skolimowana fali. Taka terapia bez bólu i dyskomfortu pacjenta stanowi nieoceniony atut, wśród innych aparatów dostępnych w gabineyach rehabilitacji.

            Nowatorskie miękkie głowice umożliwiają prowadzenie zabiegów na różnym poziomie tkankowym. W trakcie zabiegów falą uderzeniową ogólniedostępnymi aparatami nierozerwalnym elementem jest wyraźne odczuwanie bólo. Przy miękkich głowicach transmisja fali do tkanek  minimalizacje odczucie bólu. Można w sposób bezpieczny i w pełni kontrolowany prowadzić terapię tkanek miękkich a przez to wspomagać usuwanie stanów zapalnych i zmniejszać napięcie mięśni nadmiernie napiętych. Poprzez techniki powięziowe wpływamy na fizjologię mięśni i normalizację napięć w poszczególnych partiach mięśniowych co ułatwia prowadzenie rehabilitacji. Skoro już używamy analogii, to fala uderzeniowa jest takim czynnikiem, który jest w stanie rozplątać pomięte i źle poklejone fragmenty materiałów - to są uszkodzone tkanki i rozpocząć na nowo, niejako poprawić proces gojenia i samoleczenia w sposób kontrolowany.

HIPERBARIA -

Hiperbaryczna terapia tlenowa oddziałowuje na liczne mechanizmy fizjologiczne w organiźmie. Ma wpływ na wiele procesów toczących się w tkankach. Dzięki zwiększonej poderzy tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia następuje znaczne zwiększenie natlenowania nawet najgłębiej położonych komórek. Ma to kluczowe znaczenie w procesach regeneracyjnych tkanek i likwidowaniu stanów zapalnych. Terapia hiperbaryczna O2 pobudza komórki macierzy do wzrostu i w ten sposób przywraca funkcję wielu narządom poprzez zwiększenie produkcji kolagenu, fibroblastów i elastyny. W naturalny sposób podnosi wydolność organizmu zarówno u sportowców jak i u seniorów. Pobudza procesy naprawcze w mózgu, cofając efekty demencji w tym zakresie. Doskonale wspiera leczenie niektórych chorób neurologicznych.

etapy pierwszej rejestracji

 1. Wstępna  Kwalifikacja

  Zaczynamy od rozmowy telefonicznej i wstępnej kwalifikacja do terapii.
  Telefon do Konsultacja: dr n.k.f. Piotr Paluch
  +48 603 134 013
  Przed rozmową wstępną, należy przygotować opis badań obrazowych (RTG, CT, NMR).
  Po konsultacji, skontaktuj się z rejestracją, w celu ustalenia terminu pierwszej wizyty.
  Telefon do rejestracji +48 889 835 883.
  Możesz umówić termin rehabilitacji w trakcie wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej.

 2. przygotuj dokumenty

  Po wstępnej kwalifikacji telefonicznej,
  terapię rozpoczynamy od konsultacji podczas pierwszej wizyty.

  Na pierwszą wizytę należy zabrać ze sobą dokumentację ustaloną we wstępnej rozmowie telefonicznej.

  Wymagana dokumentacja medyczna to opis wyniku badań obrazowych i jeśli możliwe, również płyty cd.
  Pacjenci po leczeniu szpitalnym, powinni przynieść ze sobą kartę wypisową ze szpitala.

 3. sprawdź przeciwwskazania

  Choroby i dysfunkcje wymagające wcześniejszej konsultacji przed podjęciem ewentualnej terapii.

  Do przeciwwskazań bezwzględnych należą choroby nowotworowe w okresie czynnym, w tym nowotwory kości.

  Choroby układu krążenia we wczesnym okresie, takie jak zawał serca, stenty, by-pasy, czy rozruszniki ograniczają możliwości terapii. 

  Udary i wylewy, we wczesnym okresie, wykluczają pacjentów z Terapii Paluch.

  Choroby kości, na przykład zaawansowana osteoporoza lub urazy kręgosłupa z powikłanymi złamaniami stanowią ograniczenia do Teraii Paluch.

  Wady wrodzone, uniemożliwiające rehabilitację, stanowią przeciwwskazanie do Terapii Paluch

  Wiek pacjenta może stanowić przeciwwskazanie, głównie z powodu barier fizjologicznych.

  Znacznego stopnia stany lękowe i depresyjne, mogą utrudniać lub uniemożliwiać rehabilitacje.

Potrzebne dokumenty

 • Wymagane jedno z badań
 • wynik z rezonansu magnetycznego NMR
 • wynik z tomografii komputerowej CT
 • wynik ze zdjęć RTG
 • Badania uzupełniające
 • densytometria (w przypadku pacjentów z osteoporozą)
 • scyntygrafia kości, PET (w przypadku przebytej choroby nowotworowej)

wybierz pakiet dla siebie

Kompleksowe leczenie zespołów bólowych kręgosłupa to terapia manualna w koncepcji dr Paluch, zawiera od 12-20 zabiegów manualnych, w zależnosci od stanu zdrowia. Terapia uzupełniona jest odpowiednimi zabiegami z nowoczesnej medycyny fizykalnej. Czas terapii od 6 dni do 10.

Klasyczna Terapia DR PALUCH

To tradycyjna koncepcja leczenia manualnego zespołów bólowych kręgosłupa. Wywodzi się ona z dawnej terapii manualnej, stosowanej w Gabinetach Paluch od ponad 80 lat.
CENA TERAPII od 400 do 700 PLN

Szczegóły

Kompleksowa Terapia DR PALUCH

Klasyczna Terapia Paluch, uzupełniona o ultra-nowoczesne zabiegi z medycyny fizykalnej. Rozszerzone spektrum działania leczniczego, przyspiesza rehabilitację.
CENY PAKIETÓW od 790 PLN


Szczegóły

Aktywni Sport&Fit

Dla aktywnych. Idealny do rekonwalescencji po treningach siłowych i fitnes. Na ból kręgosłupa, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, bolesny bark, ostrogę piętową i inne.
CENY PAKIETÓW od 360 PLN

Szczegóły